Vägglampor i mässing (1950-60tal) // Bordslampor, 1900-talets andra hälft. Fredag och första november, tiden går verkligen fort när man har roligt! Sedan sommaren så känns det som att varje gång jag har tittat i kalendern har det varit torsdag, och man lite panikartat undrar var veckan tog vägen. Fantastiskt på sitt sätt, men också kanske inte helt nyttigt. Några gånger under hösten har jag hittat till yogasalen för väldigt meditativa pass, något som jag verkligen tycker om och känner mig hjälpt av i vardagen, men tyvärr har jag också gjort missen att prioritera bort just detta när to-do listan blivit lite för lång. Jag tänker i alla fall nu direkt boka in mig på ett pass nästa vecka, och så får resten av veckans kalender helt enkelt formas runt det! Jag kom av mig lite med tankarna ovan, från början hade jag ju bara tänkt stoppa in huvudet här och dela med mig av ett gäng godbitar som jag samlat ihop och som finns på auktion just nu. Själv vill jag ju vänta med att köpa egentligen något alls just nu då jag inte vet var vi kommer ta vägen, och både vårt och min systers förråd är redan fyllt upp till kanten med just den typ av köp. Så för mig är det totalstopp. Men ännu roligare att tipsa vidare då ju? Favoriten av dessa härliga pjäser kan nog vara det svarta låga soffbordet nedan, i rätt miljö blir det ju så maffigt! Kanske inget för en vardag där man varannan kväll hamnar framför TV:n med middagen, men man kan ju i alla fall få drömma om ett liv där man lever glamoröst och dekadent mellan varven? Önskar er en superhärlig fredag och helg kompisar! Soffbord 'Shanghai' av Carlo Colombo // Piedestaler i marmor Matgrupp av Nils Jonsson // Soffbord i marmor (70/80-tal)